دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩
صفحه اصلي > وظايف دفتر تحقيق و توسعه صنايع  
سال جديد به اميد توسعه همه جانبه صنايع ميبد
وظايف دفتر تحقيق و توسعه صنايع

دفتر تحقيق و توسعه صنايع ميبد در ايام الله دهه فجر انقلاب اسلامي و به منظور ارتباط هرچه بيشتر صنعت ودانشگاه افتتاح گرديد.

براساس شرح وظايف تدويني، اين دفتر كه در ساختمان مجتمع آموزشي شهيد جندقي مستقر است زمينه انعكاس اخبارفناوري ، رويدادهاي علمي ، نيازهاي تحقيقاتي صنايع به دانشجويان مقاطع كارشناسي ارشد و دكتر را فراهم مي كند و از سويي زمينه استفاده از امكانات ، خدمات و فضاهاي موجود در دانشگاه جهت واحد هاي تحقيق و توسعه هريك از شركتهاي توليدي را ميسر مي نمايد.

گفتني است يكي از رموز موفقيت ، پويايي و تسخير بازار توسط واحد هاي توليدي راه اندازي و حمايت از واحد هاي تحقيق و توسعه (Research and Development) يا R&D  آن شركت است.

تحقیق و توسعه یا R&D  دو فرایند در هم تنیده هستند که خروجی آنها منجر به خلق محصولات جدید و یا تغییر در محصولات پیشین با استفاده از نوآوری‌های فناورانه است. بسیاری از محصولات کاربردی که امروزه جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما هستند محصول فرایند تحقیق و توسعه هستند.

نوآوری‌هایی که به خلق محصولات و فرایندهای جدید ختم می‌شوند اغلب نتیجه‌ی تحقیق و پژوهشی است که از یک ایده‌ی آزمایشگاهی ریشه می‌گیرد و پس از تولید آزمایشی، شروع و ساخت فرایند جدید به تولید انبوه می‌رسد و به بازار معرفی می‌شود. پایه‌ و اساس نوآوری، اختراع است؛ ممکن است این نوآوری در راستای یک اختراع جدید باشد که نیاز بخش‌ عمده‌ای از بازار را تأمین می‌کند. اختراعات نتیجه‌ی تحقیق‌ به مفهوم بررسی دقیق، متمرکز و پیوسته همراه با آزمون و خطا هستند.

از براساس اهداف و پارامترهاي  فوق R&D يا تحقیق و توسعه را اینگونه مي توان تبيين كرد: فرآیند تحقیق و توسعه عبارت است از یک فعالیت منظم و ساختار یافته جهت ارائه محصولات و خدمات نوآورانه با سطح کیفی بالاتر، کاربری­ های جدید و یا در جهت کاهش هزینه ها. تحقیق و توسعه بصورت کلی به سه بخش 1- پایه ای، 2-کاربردی و 3-توسعه ­ای تقسیم می شود.

  1. تحقیقات پایه­ ای، تحقیقاتی هستند که جهت کسب دانش در زمینه­ های علمی جدید صورت می­گیرند. هدف اصلی از انجام این تحقیقات بررسی نظریه­ ها، قوانین و فرضیه­ های جدید در راستای بالا بردن سطح کیفی محصولات تولیدی می ­باشد.
  2. تحقیقات کاربردی، یک تحقیق علمی یا فنی است که از ابتدا جهت رسیدن به یک هدف عملی مشخص پایه ریزی می­ شود. در اصل این نوع تحقیق برای تعیین و افزایش کاربرد یافته­ های تحقیقات پایه ­ای صورت می گیرد.
  3. تحقیقات توسعه­ ای، استفاده عملی و صحیح از دانش علمی به منظور تولید محصولات یا خدمات جدید و یا بالا بردن سطح کیفی محصولات تولید شده را محیا می­سازد. در حقیقت کاربرد نتایج تحقیقات کاربردی در جهت تولید محصولات و ابزارهای جدید نقش بسزایی دارد.

دفتر تحقيق و توسعه صنايع مصمم است تا با سياستگذاري و حمايت از تقاضا ها و نيازهاي صنايع با بهره مندي از تجربيات اعضاي هيأت علمي و دانشجويان خوش ذوق و جوياي نام زمينه توسعه پايدار شركت هاي توليدي را فراهم آورد و اين سايت يكي از ابزار تعاملي بين صنايع و دانشگاهيان خواهد بود.

 

 

منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
جستجو
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 117
 بازدید امروز : 1
 کل بازدید : 5472
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.2188
آدرس: میبد،کیلومتر 3 جاده میبد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد میبد
infomaybodiau.ac.ir
كد پستي: 8965151567 ، تلفن : 5-32370161-035